{آموزش گرافیک و عکاسی و فتوشاپ و کرل و افتر افکت}

این سایت را حمایت می کنم
گروه آموزشی هنر آبیگروه آموزشی هنر آبی

گوگل پلاس


w w w . B l u e A r t . i r

عضویت در خبرنامه

با عضویت در گروه، هر شب مطالب ویژه ای که در سایت نمیتوان قرار داد را دریافت کنید. ایمیل خود را نوشته و بر روی عضویت کلیک کنید:

 • خدمات گروه هنر آبی

 • گروه آموزشی هنر آبی

 • صفحه های رسمی ما در شبکه های اجتماعی

آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید

مجموعه : آموزش » عکاسی

آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید


1- سه پایه رشته ای
این سه پایه رشته ای به نقطه معمول سوار شدن سه پایه دوربین شما متصل شده به طوری که بقیه طول رشته از دوربین آویزان می ماند. سپس پای شما برای نگهداری رشته به طور محکم در موقعیتی که می خواهید عکس بگیرید استفاده میشود (تا دوربین را محکم نگه دارد)، و با حرکت پا موقعیت مناسب تنظیم می شود.


آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید


این سه پایه بر اساس کشش موجود در در رشته که منجر به ثابت نگه داشتن دوربین می شود عمل می کند. این مکانیسم اگر چه قادر نیست به طرزی شگفت آور دوربین شما را ثابت حفظ کند اما هنوز هم برای تسهیل عکسبرداری در شرایط نور کم به اندازه کافی خوب و مفید است. سه پایه صرفا برای دریافت نور اضافی به درون لنز دوربین بدون محو کردن و بلوری شدن طراحی شده است.


برای ساختن این وسیله، نیاز به صفحه یک سه پایه موجود، (جنس پلاستیکی احتمالا بهترین گزینه است، زیرا نیاز به سوراخ کردن آن با دریل خواهید داشت) و یک رشته نخی یا زنجیر. لازم به گفتن نیست که این طرح را نمی توان تغییر داد یا سفارشی کرد، تا زمانی که در نقش یک یک سه پایه مناسب روی دوربین شما سوار می شود مناسب است و کارتان را راه می اندازد. پیچ حایلی که در صفحات سه پایه ساخت ایالات متحده وجود دارد نیز ظاهرا به خوبی به محکم تر نگه داشتن دوربین کمک می کند این البته برای کسانی است که ساکن ان طرف ها هستند!


2- فلاش رینگی فقرا
خرید یک فلاش رینگی خوب اغلب می تواند هزینه ای بیش از خرید خود دوربین بر شما تحمیل کند، بنابراین اگر شما هنوز در این زمینه عکاسی تازه کارید و پول زیادی هم در بساط خود ندارید پیشنهاد ما این است که مانند آقای MacGyver چیزی به جای فلاش رینگی خودتان بسازید. این راهنما به شما یاد می دهد چگونه یک فلاش رینگی ساده اما با عملکرد خوب برای گرفتن بهترین نتیجه از عکاسی پرتره بسازید.

فلاش رینگی اصولاً برای نور دهی به موضوع از همان محل لنز و از دیدگاه آن طراحی شده است، که با این شیوه سبب به حداقل رساندن سایه در محل نامناسب و ارائه نوردهی واضح ، روشن و مناسب به سوژه می گردد. باید اعتراف کرد که فلاش رینگی ساخته دست ما هرگز به پای یک کیت حرفه ای از فلاش رینگی نمی رسد، اما نتایج به دست آمده چندان هم بد نیست.


آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید

آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید
فلش رینگی


بسته به نوع فلشی که مورد استفاده قرار می دهید(این روش هم با فلش داخلی و هم با هر گونه فلش خارجی کار می کند)، ابتدا یک یک کارتن شیر را به اندازه دوربین مورد نظر با قیچی ببرید، سپس سوراخی در قوطی ایجاد کنید طوری که لنز به سادگی درون سوراخ بتواند قرار گرفته و عکاسی انجام شود اما فلش درون قوطی قرار گرفته و نور به طور غیر مستقیم به سوژه بتابد. اگر شما به این مطلب علاقه مند هستید و سوژه ای یافتید و خواستید عکس بگیرید، نگران نباشید شما می توانید به این مطلب برای اگاهی بیشتر نگاه کنید.


3- بهینه ساز فلاش
ساده ترین ترفندی که می توان با هزینه ای برابر ۰ دلار فلش پایین تر از حد استاندارد دوربین خود را به فلاش پرشی (bounce flash) با کیفیت تبدیل کنید روشی است که اینجا به شما می آموزیم. کافیست یک قطعه کارت یا مقوای سفید (کارت ویزیت هم به خوبی جواب می دهد) برداشته و کمی هم کش لاستیکی تهیه کنید؛ می خندید؟!

کارت را درست در مقابل فلاش دوربین نصب کنید، به طوری که هیچ نوری به طور مستقیم از فلش به سوژه ساطع نشود، به طوری که وقتی فلش می زنید نور پیش بینی شده به سمت بالا ساطع شده و از بالا به پایین به صحنه عکاسی بتابد. باز هم این روش نمی تواند جایگزینی کامل برای فلاش های پرشی باشد ، اما مسلما از اینکه بدون خرج کردن حتی یک پنی و خرید فلاش پرشی این قدر خوب میتوان عکس گرفت شگفت زده خواهید شد.


آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید


4- پخش کننده نور فلش گان/ کره نورانی
این ترفند نیز از روشی همانند کارت پرشی که در بالا توضیح داده شد استفاده می کند، اما مختص کسانی است که قبلا هزینه خوبی بابت خرید یک فلش گان تجملی پرداخت کرده اند. هیچ توصیه ای برای درست یا غلط انجام دادن این کار وجود ندارد، همچنین که نظرات و سلایق بسیاری برای بهتر انجام دادن این نور پردازی وجود دارد.


آشنایی با لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید


این طرح خاص (تصویر فوق) پیشنهاد می دهد با استفاده از یک حباب بسته بندی (bubble wrap ، پلاستیک شفاف و قابل انعطافی که معمولا برای بسته بندی اقلام شکننده استفاده می شود) به ایجاد یک تونل توخالی که در بالای فلاش قرار می گیرد برای پراکندن نور به طور مستقیم به سوژه بپردازیم. من خودم ترجیح به آزمایش و تست کردن منتشر کننده ای از نوع کیسه تهوع و کش لاستیکی می دهم، چون شرکت های هواپیمایی به طور رایگان تعداد زیادی از آن را در اختیارم می گذارند!!

اگر یک بار این را استفاده کنید از نحوه عملکرد عالی آن شگفت زده خواهید شد، به خصوص وقتی می بینیم محصولی رسمی به نام کره نورانی گری فونگ (Gary Fong) (که از جنس پلاستیکی است) برای این منظور تولید شده و حدود ۵۰ دلاری قیمت دارد.


نتیجه گیری
امیدوارم این لیست حداقل به شما ایده ای داده باشد که با تلاش و کمی نوآوری می توان به چیزی بیش از صرفه جویی در پول رسید (شکوفایی خلاقیت های فردی!). این وسایل جانبی کاردستی را اغلب می توان نمونه ای مجانی از آنچه لوازم جانبی اصلی و کارخانه ای انجام می دهند در نظر گرفت. اگر پس از ساختن یکی از این لوازم دریافتید که عاشق عملکرد عالی کاردستی خود شده اید، پس شاید وقت آن رسیده باشد که شروع به پس انداز برای خرید لوازم دیگری کنید که کاردستی ان را نتوانسته اید درآورید. البته اگر کاردستی شما به اندازه کافی کارآمد باشد…

این مطالب را از دست ندهید !
ارسال نظر
  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
  کد را وارد کنید: *